Rozważymy dwie sytuację a mianowicie wykonywanie pracy u dotychczasowego pracodawcy oraz rozpoczęcie pracy u nowego pracodawcy.
Wykonywanie pracy u dotychczasowego pracodawcy.
Pracę u dotychczasowego pracodawcy reguluje wprost art. 1821e kodeksu pracy, zgodnie z § 1 Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlopu rodzicielskiego udziela się na pozostałą część wymiaru czasu pracy.
Rozpoczęcie pracy u innego pracodawcy.
Przepisy natomiast nie regulują kwestii związanej z pracą u nowego pracodawcy, zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy „Ustawodawca nie tylko nie zabrania podejmowania pracy u innego pracodawcy w trakcie korzystania z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, ale również nie uzależnia takiej możliwości od wysokości wymiaru czasu pracy, jak ma to miejsce w przypadku łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu. Oznacza to, że taki pracownik może podjąć pracę u innego pracodawcy nawet w pełnym wymiarze czasu pracy.”
Praca na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Możliwe jest również podjęcie pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej takiej jak umowa zlecenia, umowa o dzieło.
Rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.
Możliwe jest również rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej.
Informowanie aktualnego pracodawcy o zatrudnieniu u innego pracodawcy.
Osoba planująca zatrudnienie się u innego pracodawcy podczas urlopu macierzyńskiego/rodzicielskiego nie zawsze musi informować aktualnego pracodawcę o tym zamiarze. Nie ma obowiązku tego wynikającego z przepisów prawa pracy, jednak może taką powinność nakładać wewnętrzne regulacje zakładowe (np. układ zbiorowy pracy, regulamin pracy, umowa o pracę lub umowa o zakazie konkurencji).